Szynka surowa – przepis

Uach! To będzie króciutki przepis więc idealny dla faceta, szczególnie że pasuje jak ta lala do flaszeczki i partyjki brydża!

A więc bierzemy całą (surową) szynę (lub dwie), oczyszczamy z tłuszczyku (bez przesady!), opłukujemy, osuszamy, wkładamy do miski i zasypujemy cukrem. Wsadzamy do lodówki na 24 – 48 godzin.

szynkia surowa 1

Mięsko ulega procesowi odwodnienia i konserwacji (to zasługa cukru) i twardnieje (nie przejmować się i nie stosować w innych przypadkach!).

szynka surowa 2

Powyższą czynność powtarzamy: szynę opłukujemy, osuszamy ale tym razem zasypujemy solą. Wkładamy do lodówy na 24 – 48 godzin. Szyna robi się jeszcze twardsza (również nie przejmować się).

 

Następnie szynę wyciągamy, opłukujemy, osuszamy i nacieramy wyciśniętym czosnkiem – bardziej zależy nam na soku więc drobinki czosnku strzepujemy (bez przesady!).

szynka surowa 3

Szynę nacieramy majerankiem, słodką papryką i pieprzem. Można przyprawy wcześniej wymieszać, można też walić prosto z tytki. Można też dodać co kto uważa. Pełna dowolność, a efekt jak poniżej.

szynka surowa 4

Szynę wieszamy na haczyku w kuchni albo gdziekolwiek, byleby było przewiewnie.

szynka surowa 5No latem to może być problem z muchami (jajeczka!) więc ja wieszałem ją w piwnicy, przy uchylonym oknie, wewnątrz a’la moskitiery zrobionej z firany.

 

(Zdjęcie zawiera lokowanie produktu: mojej kuchni z IKEA oraz reklamacji łóżka z IKEA).

No i najprzyjemniejsza rzecz z tego przepisu, czyli spożywanie. Szynę spożywamy po pięciu dniach (jak ktoś spożyje po siedmiu, czy czterech to oczywiście świat się nie zawali). Smacznego!

szynka surowa 6

 

P.S. Dodam jeszcze na sam koniec, że ponieważ spożywamy jednak mięsko surowe, to starajmy się je kupić raczej z pewnego źródła (pan Józek z bazaru się nie obrazi). Oszczędzimy sobie w ten sposób czasu na wizyty u lekarza i w Sanepidzie.

Pozdrawiam…

Jeden komentarz do “Szynka surowa – przepis

  1. Pingback: Jak upiec chleb na zakwasie z mąki razowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *